تبلیغات
تجارب آموزشی و فنون معلمی - مطالب اسفند 1392

تشویق به استقلال

تاریخ:جمعه 9 اسفند 1392-09:13 ب.ظ

تشویق به استقلال

بیشتر کتابهای پرورش کودک به می گویند که یکی از مهم ترین اهداف ما به عنوان والد این است که به بچه ها یمان کمک کنیم از ماجدا شوند،  به آن ها کمک کنیم طوری مستقل شوند که روزی بتوانند بدون حضور ما عمل  کنند . ما اصرارداریم که فرزندمان را به عنوان نسخه ی کوچکی ازخودمان یا امتدادی از خودمان  در نظر نگیریم ، بلکه به عنوان انسانی بی همتا با خلق و خویی متفاوت،سلایقی متفاوت،احساساتی متفاوت،خواسته هایی متفاوت و رویاها یی متفاوت ببینیم. با این حا ل، چطور ما به فرزندانمان کمک می کنیم جدا و مستقل شوند ؟ با اجازه دادن به آنها که کارهایی رابرای خودشان انجام دهند ، بااجازه دادن به آنها که بامشکلاتشان کشمکش کنند و بااجازه دادن به آنها که از اشتباهات خودشان بیاموزند.

حرف زدن ازعمل کردن راحت تر است .من می توانم اولین فرزندم رابه یاد بیاورم که برای بستن بندکفشش تقلا می کرد و من صبورانه حدود ده دقیقه او را تماشا می کردم و سپس خم می شدم تا این کار را برای او انجام دهم .

همین که دخترم میگفت بادوستش دعواکرده است، من به سرعت پند واندرز را شروع می کردم .

 و چطور می توانستم به بچه هایم اجازه دهم اشتباه کنند و از شکست رنج ببرند در حالی که تنها کاری که می بایست انجام می دادند این بود که از همان ابتدا به من گوش دهند؟

 ممکن است فکر کنید: "در کمک به بچه ها که بند کفش شان را ببندند ، یا چطور عدم توافق با دوستشان را برطرف کنند ،یا مراقب باشیم که اشتباه نکنند، چه مشکلی وجود دارد؟ به علاوه ،بچه ها جوان تر و کم تجربه تر هستند . آنها به راستی به بزرگ سالان اطرافشان متکی هستند."

مشکل اینجاست که وقتی شخصی پیوسته به دیگری متکی باشد، احساسات معینی به وجود می آید. وقتی اشخاص در موقعیت های وابستگی قرار می گیرند، همراه با مقدار کمی از قدر دانی، به طور معمول احساس فزاینده ای از درماندگی ،بی ارزشی، آزردگی، ناکامی و خشم را تجربه می کنند.این واقعیت ناخوشایند می تواند تعارضی برای ما به عنوان والد به وجود آورد. از یک طرف، بچه هایمان به وضوح به ما وابسته هستند و به دلیل جوانی وبی تجربگی شان، آنچه باید برای شان انجام دهیم، به آن ها بگوییم وبه آن ها نشان دهیم، بسیار زیاد است. از طرف دیگر، حقیقت وابستگی شان می تواند به دشمنی وخصومت منجر شود. آیا راه هایی وجود دارد که احساس وابستگی بچه هایمان را به حداقل برسانیم؟ آیا راه هایی وجود دارد که به آن ها کمک کنیم انسان های  مسئولی شوند که بتوانند روی پای خودشان بایستند؟خوشبختانه فرصت های  مختلفی برای اینکه استقلال بچه هایمان  را تشویق کنیم، هرروز خودشان را نشان می دهند.

در اینجا مهارت های خاصی مطرح می شود که می تواند به بچه ها کمک کند به جای ما، به خودشان متکی باشند.

 

برای تشویق استقلال

1.به بچه ها اجازه ی انتخاب بدهید.

2.به تلاش های بچه احترام بگذارید.

3.زیاد سوال نکنید.

4.درپاسخ دادن به سوالات عجله به خرج ندهید.

5.بچه هارا تشویق کنید از امکانات بیرون از خانه استفاده کنند.

6.امید را ناامید نکنید.

 

برگرفته از: کتاب چگونه با کودکم صحبت کنم که گوش کند وچگونه گوش کنم که کودکم صحبت کند.

ترجمه از شمس الدین حسینی ، الهام آرام نیا
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logo